Tłumacz

piątek, 6 maja 2016

Zasada działania włącznika elektromagnetycznego

Włącznik elektromagnetyczny niby mała rzecz, a jakże ważna w każdym samochodzie. Dzisiaj na naszym blogu nieco więcej o nim samym. Odpowiada on za połączenie silnika rozrusznika z akumulatorem w momencie podania napięcia sterującego ze stacyjki lub odpowiedniego sterownika.

Podczas  rozruchu występują bardzo duże prądy w obwodzie dlatego musi on być starannie zaprojektowany i utrzymany. W przypadku gdy jakość któregokolwiek elementy jest niewłaściwa skutkuje to powstaniem dodatkowe spadku napięcia rozrusznika, co może być jedna z przyczyn rozładowywania akumulatora lub problemów z odpaleniem silnika.

W wyłączniku występują dwa styki. Jedne z nich są nieruchome i jest ich dwa oraz jeden który jest ruchomy (zwora).Jak to dokładnie działa, przeczytacie poniżej.


1. Stan początkowy- występuje wtedy gdy stacyjna jest wyłączona, a wieniec koła zamachowego oraz zębnik rozrusznika są od siebie oddalone.2. Faza pierwsza - załączenie stacyjki w pozycji. Na zacisku 50 włącznika pojawia się napięcie, a w obu cekach płynie prąd. Wytwarzany jest on przez dwa sumujące się strumienie, które wciągają sworzeń włącznika. Cewka większego przekroju wraz z szeregowo włączonym silnikiem tworzy obwód o małej odporności. Skutkiem tego powstaje duży prąd oraz strumień magnetyczny wraz z dużą silą wciągającą. Sworzeń jest wciągany i: zębnik jest przesuwany do koła zamachowego, styki 30 i 45 są zwarte. Czas trwania tej fazy trwa poniżej 1 sekundy.


3. Faza druga
Styki włącznika i silnika nadal są włączone oraz zwarte. Z chwilą zwarcia styków (30 oraz 45) w cewce znika prąd ponieważ obydwa końce uzwojenia mają ten sam potencjał czyli +12V. Sworzeń pozostaje natomiast w pozycji wciągniętej, ponieważ podtrzymanie tego stanu przejmuje dużo mniejszy strumień magnetyczny. W tym momencie następuje start silnika4. Faza trzecia 
W tym momencie stacyjna jest wyłączona i zwarte są styki włącznika. Styki (30 i 45) są jeszcze przez krótką chwile zwarte, a zacisk włącznika 50 przestaje być zasilany. Obie cewki są połączone szeregowo i zasilane od strony styku 45. Takie połączenie wytwarza strumień w przeciwnych kierunkach. Ponieważ prąd jest wspólny dla obu uzwojeń a ilości zwojów są porównywalne, to sumaryczny strumień jest znikomy i sworzeń wraca do położenia spoczynkowego. Styki 30 i 45 stają się rozwarte.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz