Tłumacz

piątek, 1 lipca 2016

Jak dbać o auto, którym rzadko jeździmy?

Mieszkańcy dużych miast coraz chętniej jeżdżą do pracy komunikacją miejską lub jednośladami niż samochodem ze względu na korki. Nawet gdy korzystają z niego kilka razy w roku należy pamiętać o jego serwisowaniu.

Są ludzie którzy uważają, że sporadyczne używanie samochodu obniża jego koszty eksploatacji. Niestety tak nie jest. Zbyt długi postój samochodu odbija się na jego podzespołach które podczas postoju zużywają się szybciej niż podczas jazdy.

Znacznie szybciej tracą oleje silnikowe zwłaszcza mineralny. Opóźnienie z jego wymianą może grozić zatarciem i unieruchomieniem silnika. Oleje syntetyczne są bardziej odporne  ale stosowane tylko w nowych samochodach.Oprócz olejów w samochodzie ulegają zniszczeniu także opony. Opony wcześniej parcieją oraz powodują nierównomierne zużycie. Aby tego uniknąć co tydzień lub dwa powinniśmy przesuwać auto o kilka centymetrów lub przejechać się po okolicy.

Bez względu na ilość kilometrów jaką przejechaliśmy czy to będzie 15 000 km czy 150 000 km po około 5-6 latach od daty ich wyprodukowania powinniśmy je wymienić.

Stare ogumienie staje się lepki oraz twardnieje przez co znacznie łatwiej ulega kruszeniu. Z wiekiem opony są podatne na odkształcenia i tracą swoje właściwości pierwotne pogarszając trakcje auta przez co wydłużają drogę hamowania

Przejażdżka raz na tydzień jest konieczne nie tylko ze względu na ogumienie ale aby pozbyć się wilgoci zgromadzonej w silniku i elementach układu wydechowego i innych podzespołach. Korozja jednego z podzespołów może skutecznie unieruchomić nasz samochód.

W aucie które nie jest używane szybciej rozładowuje się akumulator, a należy do tego radio, alarm i inne urządzenia które pobierają prąd nawet mały w trybie uśpienia.

Jeżeli mamy zamiar zostawić nasze auto na dłuższy czas pamiętajmy o dokładnym jego umyciu oraz nawoskowaniu. Spowoduje to przede wszystkim zabezpieczenie lakieru przed wpływem czynników zewnętrznych.

Źródło: polstarter.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz