Tłumacz

piątek, 26 sierpnia 2016

Czy rocznik auta jest ważny przy wyborze paliwa? Warto tankować droższe paliwo?

Na stacjach paliw możemy spotkać benzynę bezołowiową 95- i 98 - oktanową oraz klasyczny olej napędowy. Są też paliwa ulepszone. Czym tak są, ponieważ stacje kuszą nas lepszymi osiągami silnika i ekologicznymi spalinami.Wśród oferowanych paliw możemy wymienić Verva, V-Power, Suprema, Ultimate. Ich zaletą jest to, że posiadają mniej siarki przez co są bardziej ekologiczne, a przez zastosowanie elementów smarnych wnętrze silnika  mniej się zużywa. Są to niezaprzeczalne zalety tych paliw jednak po ich zatankowaniu nasz samochód nie zamieni się w bolid Formuły 1.

Testy w warunkach laboratoryjnych, wykazują wzrost mocy silnika, jednak są one tak małe, że nie można ich określić w żaden sposób na plus.

Jeżeli mamy silnik starszej generacji nie powinniśmy stosować tych paliw może on wypłukać zanieczyszczenia, które uszczelniają silnik i zapewniają mu prawidłową pracę i smarowanie.

Większa ilość oktanów powoduje to, że spalanie odbywa się wolniej więc doprowadzi to do obniżenia mocy silnika. Tylko samochody z czujnikiem spalania stukowego są w stanie dostosować moment zapłonu tego typu paliwa. Dlatego najlepiej stosujmy się do instrukcji producenta samochodu.

Paliwa Premium bazują na benzynie 98 oktanowej, a paliwa dieslowskie Premium charakteryzują się na ogół liczbą cetanową większą lub równą 55 niż standardowy olej napędowy.

Także sami powinniśmy podjąć decyzję czy chcemy tankować paliwa zwykłe czy Premium, a wszystko zależy od rocznika nasze pojazdu.

Źródło: polstarter.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz