Tłumacz

środa, 21 września 2016

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej jesieni – na co powinniśmy być przygotowani podczas tej pory roku na drodze

To już ten czas gdy pora roku zmienia się na kolejną. Podczas wiosny i lata przyzwyczailiśmy się do jazdy w łatwych warunkach pogodowych. Nadeszła jednak jesień i kierowcy pokornieją a jest to spowodowane kilkoma powodami. Po pierwsze deszcz. Powinniśmy pamiętać o oponach z bieżnikiem nadającym się jeszcze do jazdy. Jest to ważne, ponieważ wytarty bieżnik może powodować niekontrolowane poślizgi a także zwiększa drogę hamowania co przy słabej widoczności w deszczu jest złym scenariuszem. Prze słabych warunkach pogodowych takich jak zachmurzenie z deszczem, kierowcy zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności, nawet jeżdżąc po znanych trasach. Pogoda może nas zaskoczyć i lepiej ostrożnie prowadzić samochód.

Deszcz i mgła powodują słabą widoczność. 

Podczas jazdy dobrze jest wiedzieć, że wszystkie części w naszych 
samochodach są w 100% sprawne.


Kolejnym zjawiskiem obecnym nie tylko podczas jesieni ale w ciągu całego roku jest poranna mgła. Podczas jesieni jest ono znacznie częstsze. Mgła połączona z zachmurzeniem powoduje gęstą zawiesinę przez którą bardzo trudno jest coś zobaczyć. Mgły wielokrotnie powodowały wypadki a także karambole. Jeśli kierowca posiada światła przeciwmgielne to powinien je włączyć podczas takiej pogody. Oczywistością są sprawne i włączone wycieraczki samochodowe. Zachowanie ostrożności może uratować nam życie dlatego lepiej puścić nogę z gazu, niż jechać na oślep. 
Mokre liście pogarszają przyczepność kół na drodze.
W swoim aucie dobrze jest mieć dobry i sprawny alternator oraz rozrusznik.


Przygruntowe, poranne i wieczorne  przymrozki powodują tworzenie się na jezdni niewidoczną taflę lodu. Kierowcy nie zdają sobie czasem sprawy, że temperatura spada a nawierzchnia jezdni pokrywa się niewidocznym lodem. Czasem warto sprawdzić nawierzchnię lekkim przyhamowaniem, oczywiście przy niskiej prędkości. Podsumowując jesień to pora roku w której na drogach powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz wstrzymać się od brawurowej jazdy. 

Źródło: polstarter.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz