Tłumacz

czwartek, 26 kwietnia 2018

Przepisy drogowe za granicą. Co warto wiedzieć?


W przyszłym tygodniu mamy majowy długi weekend. Dla niektórych, może zmienić się w cały wolny tydzień, co zachęca do dalekich podróży. Jeśli wybieracie się za granicę, to warto pamiętać o tym, że przepisy drogowe w innych krajach mogą znacznie różnić się od naszych. Jakie niespodzianki mogą czekać na niepokornych kierowców poza granicami Polski?



Na drogach w innych krajach mogą nas zaskoczyć nie tylko limity prędkości, ale także obowiązek jazdy z włączonymi światłami, różne kwestie bezpieczeństwa, czy dodatkowe wyposażenie pojazdu. Z tym ostatnim, kierowcy mają najwięcej problemów. Najlepiej, aby uniknąć nieprzyjemności, warto zabrać ze sobą trochę więcej akcesoriów, takich jak apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zestaw żarówek, odblaskowe kamizelki, gaśnica, czy linka holownicza.

Punkty karne i „zdjęcia z wakacji”

Przepływ informacji pomiędzy krajami Unii Europejskiej jest znacznie lepszy, niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego niezapłacenie mandatu może nas słono kosztować, zwłaszcza kiedy zostaną nam naliczone odsetki. Jeśli chodzi o punkty karne, to nie są one dodawane za wykroczenia popełnione za granicą, jednak kara za nieprzepisową jazdę jest praktycznie nieuchronna.

Kolejną kwestią, ważną dla kierujących, jest coraz większa liczba fotoradarów na drogach Europy. Jeśli dostaniemy niechcianą „pocztówkę” po naszym wyjeździe, nie warto liczyć na przedawnienie mandatu. Po tym, kiedy przekroczyliśmy prędkość i zostaliśmy na tym przyłapani, odpowiedni zagraniczny organ zgłasza się o udostępnienie danych do ojczystego kraju kierowcy, a właściwie do państwa, w którym zarejestrowane jest auto. Następnie dostajemy informację o tym, jaki przepis został złamany, kiedy oraz gdzie to się stało, a przede wszystkim jaka jest przewidziana kara finansowa za dane wykroczenie.

Wysokość mandatów

Nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że mandaty w Polsce są niższe niż w innych krajach Europy. Za niektóre wykroczenia w Austrii możemy zostać ukarani mandatem, który po przeliczeniu wynosić nawet 9000zł, natomiast w Wielkiej Brytanii może to być o 3000zł więcej. W Niemczech za przekroczenie prędkości grozi nam kara od 30 do 680 euro, natomiast we Francji karą za szybką jazdę powyżej 30km/h ponad limity jest zatrzymanie prawa jazdy. Dlatego warto zawsze stosować się do przepisów drogowych za granicą, dla własnego bezpieczeństwa oraz spokoju finansowego.

Żródło: www.polstarter.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz