Tłumacz

czwartek, 24 maja 2018

Jazda samochodem w trakcie burz i upałów. O czym pamiętać?


Końcówka maja zaskakuje nas intensywnymi burzami i wysokimi temperaturami. W niektórych miejscach, można spotkać także opady gradu. Jazda samochodem w trakcie takich warunków pogodowych może przysporzyć wielu problemów. Radzimy, co robić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze w tych okolicznościach.




Przegrzanie pojazdu

Pierwszym problemem jest wysoka temperatura, która, w czasie postoju, może nadmiernie nagrzać nasz samochód. Maty termiczne umieszczone za szybą mogą być bardzo pomocne w takich sytuacjach. Nie chronią one jednak przed przegrzaniem elementów pod maską. Układ napędowy samochodu jest wtedy szczególnie narażony na uszkodzenia, ponieważ w trakcie upalnych dni, płyn chłodniczy i olej mogą nie radzić sobie z chłodzeniem silnika. Każde długotrwałe przegrzanie może doprowadzić do awarii wielu części, takich jak, układ napędowy, rozrusznik, czy alternator. Dlatego bardzo ważne jest, aby poziom płynów chłodzących i oleju napędowego był sprawdzany na bieżąco oraz uzupełniany w miarę potrzeb.

Obsługa klimatyzacji

Nie warto włączać klimatyzacji zaraz po wejściu do samochodu, który czasem jest nagrzany do nawet 50 stopni Celsjusza. Żaden system schładzania powietrza nie będzie w stanie skutecznie obniżyć temperaturę w takich warunkach. Przed włączeniem klimatyzacji warto najpierw przewietrzyć samochód, albo przez pierwsze kilometry jechać z otwartymi szybami. Kiedy uda się wyrównać temperatury na zewnątrz i w środku pojazdu, należy ustawić nawiewy na przednią szybę. Dzięki temu wnętrze samochodu zostanie skuteczniej ochłodzone, a my nie będziemy narażeni na uderzenie zimnego powietrza prosto w twarz, co może doprowadzić do przeziębień.

Burza i grad



Kiedy w trakcie jazdy natrafimy na burzę, to najbezpieczniej zostać w samochodzie. Wyładowania elektryczne nie będą nam wtedy zagrażać, a jeśli warunki na to pozwalają, to można kontynuować jazdę. Jeśli jednak opady ograniczają widoczność całkowicie, to najlepiej zatrzymać się w miejscu z dala od drzew oraz instalacji elektrycznych.
W przypadku, gdy natrafimy na opad gradu, to najważniejsze jest, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz, w chociaż najmniejszy sposób, zabezpieczyć przednią szybę. Jeśli zostanie ona uszkodzona, to naprawa może być kosztowna, a dalsza jazda będzie niemożliwa. Wystarczy nałożyć na nią dywaniki samochodowe, karton, koc, cokolwiek mamy pod ręką. Wgniecenia na karoserii mogą być znacznie łatwiej usunięte i nie przeszkodzą w kontynuowaniu jazdy.

Żródło: www.polstarter.pl

2 komentarze:

  1. Na pewno taka jazda staje się bardziej niebezpieczna, ale nie ma co panikować. Ja jestem zdania, że przede wszystkim należy pamiętać o bezpiecznej oraz oszczędnej jeździe. Ja czytałem o tym na stronie https://kioskpolis.pl/oszczedna-jazda-samochodem/ i muszę przyznać, że wszystko się zgadza.

    OdpowiedzUsuń