Tłumacz

piątek, 8 września 2017

Światła w samochodzie - jak ich poprawnie używać?


Obsługa świateł pozornie wydaje się bardzo prosta. Są jednak sytuacje, w których wielu kierowców popełnia błędy. Teoretycznie to bardzo proste, jednak w praktyce wielu kierowców popełnia błędy. Co najczęściej sprawia nam problem?Światłą pozycyjne powinny być włączone (jak sama nazwa wskazuje) w momencie postoju samochodu. Konieczne są jednak tylko gdy widoczność jest słaba a pojazd stoi na drodze.

Światłą mijania w obecnych warunkach chyba najprościej jest wyjaśnić: obowiązkowe są przez cały czas jazdy (chyba, że mamy światła do jazdy dziennej, wtedy czasami możemy je nimi zastąpić). Warto pamiętać o prawidłowym ustawieniu świateł aby nie oślepiać innych kierowców na drodze i mieć dostateczną widoczność.

Światła drogowe mogą być używane od zmierzchu do świtu.  Pamiętajmy także, że nie możemy oślepiać nimi innych kierowców, dlatego jeśli z przeciwka nadjeżdża inny pojazd powinniśmy je wyłączyć. Nie możemy także oślepiać pieszych.

Kierunkowskazy są bardzo często używane przy różnego rodzaju manewrach. Chyb najczęstszym błędem jest ich nieumiejętne użycie na rondzie. Przed wjazdem na  rondo nie ma potrzeby ich używania, ponieważ nasz kierunek jazdy jest oczywisty. Dopiero gdy chcemy zjechać z ronda powinniśmy to zasygnalizować miganiem prawego kierunkowskazu.

Awaryjnymi możemy sygnalizować postój pojazdu w miejscu niedozwolonym, na przykład podczas awarii na autostradzie.  Nie możemy ich używać w czasie jazdy.


Światłą do jazdy dziennej są coraz częściej montowane w nowych samochodach.  Pamiętajmy, że możemy je stosować zamiast świateł mijania, jednak tylko, gdy widoczność jest bardzo dobra – w pochmurny dzień powinniśmy używać świateł mijania. 

źródło: www.polstarter.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz