Tłumacz

czwartek, 17 maja 2018

Co robić gdy zalejemy samochód?


W ostatnich latach, Polskę coraz częściej nawiedzają gwałtowne burze. Nierzadko powodują krótkotrwałe podtopienia terenów mieszkalnych, a także ulic. Dlatego, nagły przyrost poziomu wody może nas zaskoczyć w trakcie jazdy. Jakie skutki może mieć zalanie samochodu? Co robić kiedy na naszej drodze spotkamy nieco głębszą kałużę?




Sam deszcz i wilgoć nie powinny zaszkodzić układom elektrycznym w samochodzie. Pojazdy muszą być dobrze przed nimi zabezpieczone. Jednak całkowite zanurzenie może spowodować nieodwracalne skutki. Bardzo często cały układ elektryczny, w tym korbowody, rozrusznik, czy alternator, mogą zostać trwale uszkodzone.

Przejeżdżanie przez kałuże

Podwozie oraz zawieszenie większości samochodów powinno poradzić sobie z rozległymi, ale płytkimi rozlewiskami na drogach. Kiedy głębokość kałuży sięga 10 cm lub więcej, wtedy zaczynają się problemy. Drobna fala, wywołana próbą przeprawy przez wodę, może dostać się do układu dolotowego, a nawet zerwać osłony umieszczone w podwoziu. Kiedy woda dostaje się do cylindra, prowadzi to zwykle do zniszczenia całego silnika przez zgięcie korbowodu. W takim przypadku, naprawa jest już niemożliwa i nieopłacalna. Dlatego, najlepszym sposobem na pokonywanie kałuż jest włączenie pierwszego biegu i próba przeprawy w bardzo wolnej i stałej prędkości. Oczywiście, kiedy widzimy, że głębokość zalewu jest niebezpiecznie wysoka, to nie próbujemy przez nią przejeżdżać.

Zalanie elektroniki

Sterowniki elektroniczne są z reguły umieszczone nad kołami, a więc powinny być dobrze zabezpieczone. W niektórych sytuacjach taka ochrona może być niewystarczająca. W wielu samochodach, komputer silnika jest umieszczony we wnęce podszybia. Jeżeli odpływy usuwające wodę z tych miejsc są niedrożne, to efektem może być zwarcie w elektryki.
Są modele pojazdów gdzie woda może spływać po elementach elektrycznych. Jeśli znajdzie się ona w skrzynce przekaźników i bezpieczników, należy jak najszybciej znaleźć przeciek i spróbować osuszyć ten element. Dlatego wszystkie części powinny posiadać oryginalne zabezpieczenia, które lepiej zapobiegają przeciekom. Mimo tego, że nowsze sterowniki mają hermetyczną obudowę, to i tak, nie są całkowicie chronione przed skutkami zwarcia w instalacji. Kiedy inne elementy zostaną spalone i doprowadzą do uszkodzenia całego układu. W takim wypadku naprawa jest niemożliwa, a sterowniki będą musiały być zastąpione nowymi i ponownie zaprogramowane.

Żródło: www.polstarter.pl

12 komentarzy:

  1. Części do samochodów? Sprawdź www.luma.com.pl zgłasza się coraz więcej klientów. Gwarantujemy produkty najwyższej klasy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio właśnie zastanawiałam się, czy coś takiego wchodzi w skład ubezpieczenia OC? Szukam właśnie fajnej ubezpieczalni, aby dowiedzieć się, jaka będzie dla mnie najlepsza. Przed wyborem jednak muszę doczytać sobie informacje na stronie https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ubezpieczenie-oc i sprawdzić ciekawostki na temat ubezpieczeń OC.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli wahasz się co do wyboru ubezpieczenia, to polecam Ci skorzystać z kalkulatora OC https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/. Dzięki niemu porównasz najlepsze oferty dostępne aktualnie na rynku. Po wyliczeniu składki oraz wypełnieniu formularza, otrzymasz pełną listę polis, które powinny w pełni pokrywać się z Twoimi oczekiwaniami. Takie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne i pozwala nie tylko zaoszczędzić czas ale przede wszystkim pieniądze.

      Usuń
  3. Kojarzycie hurtownię części samochodowych Luma? Warto sprawdzić www.luma.com.pl!

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno wtedy niezbędne będzie też totalne czyszczenie wnętrza jak i z zewnątrz auta. Są specjalne produkty do czyszczenia i pielęgnacji aut, takie kosmetyki samochodowe nie są za drogie, a jednak dużo lepiej nimi ogarnąć samochód. Warto sobie poczytać i wybrać najlepsze dla swojego auta.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale ciężka sytuacja... mam nadzieję, ze mnie nigdy nie spotka. Na http://finconsulting.pl/ popatrzcie sobie jak o auta dbać, jak pielęgnować. O kosmetykach czy o tym jaki wpływ mają myjnie bezdotykowe na wygląd lakieru auta.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  7. oh ogromna szkoda, człowiek wydaje kase na Profesjonalne kosmetyki samochodowe a utaj taka krzywda się dzieje :(

    OdpowiedzUsuń
  8. A działa w takim wypadku OC? Pytam, bo właśnie jestem przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia, ale wydaje mi się, że wszystkie wyglądają w taki sam sposób i różni je tylko wysokość składki i tutaj możecie skorzystać ze strony http://swiatubezpieczen.net.pl/ jeśli absolutnie nie chcecie przepłacać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Powiem Wam przede wszystkim, że jeśli mielibyście ochotę zdecydować się na ubezpieczenie OC i/lub AC to powinniście poszukać sobie najlepszych opcji, ponieważ dzięki temu nie przepłacicie za Wasze odszkodowanie. Koniecznie musicie zerknąć sobie na stronę https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ , na której dostępny jest kalkulator OC. Powinniście się rozejrzeć.

    OdpowiedzUsuń