Tłumacz

piątek, 25 sierpnia 2017

Manualna czy automatyczna? - jaką skrzynię biegów wybrać?

Przed kupnem samochodu trzeba przemyśleć wiele rzeczy: rodzaj silnika,  typ nadwozia, kolor, wyposażenie dodatkowe. Równie ważnym elementem do wyboru jest właśnie skrzynia biegów.


Niewątpliwą zaletą manualnej skrzyni biegów jest przede wszystkim cena zakupu, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku zakupu automatu, podobnie jak koszty serwisowania. Kolejną zaletą jest mniejsze zużycie paliwa. Ważnym atutem jest również możliwość pełnej kontroli nad tym co dzieje się z naszym pojazdem – tylko i wyłącznie my decydujemy o wyborze biegu, dzięki temu możemy wpływać na zużycie paliwa czy osiągi naszego samochodu. Z drugiej strony jest to też jedna z najczęściej wymienianych wad tego typu rozwiązania. Przykładowo, poruszając się bardzo wolno w korku bardzo często musimy wciskać sprzęgło lub zmieniać biegi, co może być uciążliwe dla niektórych kierowców.


Przekładna automatyczna zapewnia przede wszystkim wygodę dla użytkownika. Wymaga operowanie jedynie pedałem gazu i hamulca, nie ma pedału sprzęgła ani konieczności zmiany biegów ręcznie. Dzięki temu niemożliwe jest przypadkowe zgaszenie silnika, tak jak to bywa w skrzyni manualnej na przykład przy zbyt gwałtownym puszczeniu pedału sprzęgła. Wadą tego rozwiązania jest wyższe zużycie paliwa samochodu, a także brak pełnej kontroli nad naszym samochodem. Samochód sam decyduje kiedy zmienić bieg, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jednak chyba największą wadą automatu jest jego cena: w tańszych samochodach może być ona droższa tylko o około 5 tys. zł, jednak w samochodach klasy wyższej mogą to być różnice sięgające nawet prawie 100 tys. złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz