Tłumacz

piątek, 17 listopada 2017

Kontrola ciśnienia w oponach - podstawowa czynność każdego kierowcy

Odpowiednie ciśnienie w oponach to bardzo ważna rzecz dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Regularna kontrola to podstawowa czynność, którą powinien wykonywać każdy kierowca. Jednak wielu kierowców zapomina o tej czynność lub po prostu nie uważa jej za ważną. To prosta czynność, jednak powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.Nieodpowiednie ciśnienie opon zmniejsza ich przyczepność, a co za tym idzie wydłuża drogę hamowania. Ponadto cierpi również komfort jazdy i pewność prowadzenia samochodu, a dodatkowo wzrasta ryzyko aquaplanningu na mokrej nawierzchni, a opony mogą zużywać się nierównomiernie i w większym stopniu niż przy odpowiednim ciśnieniu. Warto wspomnieć także o wzroście zużycia paliwa spowodowanym zwiększonymi oporami toczenia.

Kontrola ciśnienia w oponach powinna zostać przeprowadzona przynajmniej raz w miesiącu. Pomiar musi odbywać się na płaskim i równym terenie, a opony nie mogą być rozgrzane, ponieważ pod wpływem ciepła powietrze zwiększa swoją objętość. Jeśli wróciliśmy z trasy, dobrze jest poczekać chociaż godzinę aby temperatura spadła do normalnego poziomu.

Kolejna ważna kwestia to wybór odpowiedniego ciśnienia dla naszych opon. Informacje o optymalnych wartościach zawsze podaje producent samochodu. Zwykle znajdują się one na tabliczce umieszczonej na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, a także w instrukcji obsługi samochodu. Producenci podają zwykle dopuszczalne zakresy; jeśli przewozimy dużo osób lub ładunków napompujmy opony do górnego zakresu, a jeśli jeździmy zwykle bez obciążenia ustawmy ciśnienie na nieco mniejszym poziomie z podanego przez producenta zakresu.


Źródło: www.polstarter.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz