Tłumacz

czwartek, 1 lutego 2018

Jazda po rondzie - jak robić to prawidłowo?


W ostatnim czasie w naszym kraju pojawia się coraz więcej skrzyżowań z ruchem okrężnym. Poruszanie się po nich jest z pozoru proste, jednak wielu kierowców ma z tym problem, podobnie jak właściwym używaniem kierunkowskazów an tego typu skrzyżowaniach. Jak właściwie i przede wszystkim poruszać się na rondach?



Ronda, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym występują w kilku odmianach: najprostsze jednopasmowe, dwupasmowe, różnej wielkości, czy turbinowe, czyli takie, które wymaga od nas zajęcia właściwego pasa już przed wjazdem na nie. Według przepisów rondo traktowane jest jak skrzyżowanie.

Przed większością skrzyżowań z ruchem okrężnym w naszym kraju występuje znak „ustąp pierwszeństwa”. Wtedy sytuacja jest prosta – wjeżdżając na rondo musimy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy już się na nim znajdują. Tramwaje nie są wyjątkiem i w tej sytuacji nie mają uprzywilejowanej pozycji, jednak gdy z ronda zjeżdżają, wtedy należy im się pierwszeństwo. Od czasu do czasu zdarzają się ronda, przed którymi nie zobaczymy znaku, który nakazuje ustąpienia pierwszeństwa. Co w takiej sytuacji? Obowiązuje nas zasada prawej ręki, czyli kierowcy znajdujący się już na rondzie muszą przepuścić kierowców, którzy chcą na nie wjechać.

Największym problemem dla polskich kierowców jest prawidłowe używanie kierunkowskazów. Wielu z nich włącza je już przed wjazdem na skrzyżowanie, co jest błędem. Aby zrobić to prawidłowo, przed rondem nie należy włączać kierunkowskazu. Kierunkowskazu używamy tylko wtedy, gdy zjeżdżamy z ronda lub będąc na rondzie z więcej niż jednym pasem sygnalizujemy jego zmianę.

Pasy na rondzie często są wyraźnie oznaczone, jeśli jednak nie ma znaków poziomych jadąc w lewo powinniśmy zając lewy pas, w prawo – prawy, a jadąc prosto dowolny z nich. Zwracanie powinno odbywać się tylko z lewego pasa. W przypadku ronda turbinowego z oznaczeniami poziomymi właściwy pas należy zając już przed wjazdem na nie i nie można go zmieniać będąc już na skrzyżowaniu. Pasy zwykle oddzielone są ciągłą linią, której nie powinniśmy przekraczać aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji.

Źródło: www.polstarter.pl 

1 komentarz:

  1. Są to na pewno bardzo ważne pomoce i ja jeszcze chcę powiedzieć, że dla mnie całkiem ważną kwestią jest to aby mieć wiedzę która pomoc drogowa jest godna uwagi. Od siebie zachęcam was do sprawdzania usług http://www.pomocdrogowa.bialystok.pl/ i jestem zdania, ze te sprawy są bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń